VÝHODY A NEVÝHODY PODNIKÁNÍ OSVČ NA ŽL

Některé výhody podnikání jako OSVČ:

  • živnostenské oprávnění vás přijde jen na 1.000 Kč
  • výhodná forma podnikání pro některé podnikatelské činnosti avšak často pouze jen v malém rozsahu
  • živnostenské oprávnění pro živnost volnou lze získat velmi rychle

Některé nevýhody podnikání jako OSVČ:

  • OSVČ ručí za veškeré závazky i Vaším soukromým majetkem
  • živnostník nemůže uzavřít pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti s druhým z manželů
  • povinné pravidelné měsíční platby sociálního a zdravotního pojištění (pro rok 2021 je to např. 4981 Kč měsíčně, tj. necelých 60.000 ročně), a to bohužel i v případech, kdy teprve rozjíždíte podnikání nebo se vám zrovna nedaří a jste dokonce ve ztrátě !
  • celková výše povinných odvodů (daně, sociální pojištění a zdravotní pojištění) je u této formy podnikání velmi vysoká
  • časté komplikace díky omezením u názvu firmy, pokud chcete budovat jméno a dobrou firmu a zkrátka se chcete vrýt do paměti
  • komplikace a riziko při udělení pravomocí svým podřízeným, ať se jedná o podnikání v jakémkoli rozsahu
  • nemalé a zbytečné komplikace pokud chcete „předat žezlo“ např. svým dětem, prodat firmu, podnikat v jiném oboru apod.

Podnikání jako fyzická osoba OSVČ je jedna z velmi rozšířených forem podnikání. Jedná se o nejrychlejší způsob jak začít podnikat pro širokou veřejnost. Za živnostenské oprávnění dáte jen 1.000,- Kč, ovšem prakticky hned vám vzniká povinnost přihlásit se na příslušné správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně jako OSVČ a platit pravidelné měsíční zálohy jak na zdravotní pojištění tak i na sociální pojištění. Minimální výše záloh OSVČ na zdravotní pojištění činí v roce 2021 částku 2.393 Kč měsíčně a každoročně se zvyšuje. Minimální výše záloh OSVČ na sociální pojištění činí v roce 2021 2.588 a tato platba také každý rok roste. Celková výše povinných odvodů tj. daně, sociální pojištění a zdravotní pojištění je u této formy podnikání velmi vysoká. Má však smysl pro podnikatele, který vykonává skutečně velmi málo rizikovou podnikatelskou činnost. Ovšem otázku podnikatelských rizik naprostá většina podnikatelů fyzických osob podceňuje, riskuje tak celý svůj majetek (obvykle majetek celé své rodiny) a možné problémy při získání úvěru či hypotéky, atd. Je třeba myslet i na situace, kdy se do problémů můžete dostat díky svým obchodním partnerům. Zde jsou uvedeny pouze některé informace o podnikání fyzické osoby – OSVČ. Chcete-li zjistit, která forma podnikání je pro vaši činnost nejvhodnější a jak ušetřit alespoň desetitisíce korun, ne-li statisíce či dokonce miliony korun, kontaktujte nás. Rádi Vám pomůžeme.

MÁTE ZÁJEM O NAŠE SLUŽBY ?

Máte-li zájem o naše služby nebo se jen  chcete na něco zeptat? Napište nám…

V souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., v platném znění (zákon o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů) souhlasím se zpracováváním osobních údajů.